Základní skladba úspor

červen 2013

Hypotéka

Nastavení hypotéky bylo ještě do nedávna v Česku dramaticky nedoceněným krokem. Lidé od bank očekávali vysokou míru solidnosti a “automaticky správnou” nabídku. Tak však banky nefungují.
V České republice banky, bohužel, využívají nižší úroveň obchodní filozofie. Úroveň zaměřenou na snadno měřitelný ekonomický zisk. V naprosté většině bankovních domů nejsou pracovníci odměňováni podle kvality řešení pro klienta. Odměna je nastavena na prodej co největšího množství produktů a služeb banky za co největší úrok. Nemyslíme, že takové nastavení odměn je správné. Nicméně nám nepřísluší toto hodnotit.
Odměna přepážkového pracovníka tímto způsobem pak nevytváří prostředí pro skvělá řešení z pohledu klienta. Vytváří prostředí pro skvělá řešení z pohledu banky. Proto není možné očekávat automaticky "skvělé nabídky.”
Hypotéka je velmi složitý produkt. Umožňuje široké množství různých kombinací. Je nutné znát všechny kombinace v dané bance a také napříč různými bankovními domy. Je nutné vědět, jak se vyhnout různým překážkám v různých bankovních domech. Jde o proces velmi složitý, který nemůže zajistit člověk bez širokého vzdělání a informací. Vyřizovat hypotéku bez detailních znalostí je stejně nevhodné, jako si bez vzdělání operovat slepé střevo. Přesto mnoho Čechů tak činí.
Tři roky starý průzkum ukázal, že 87% !! hypoték je nastaveno chybně. V ES vedeme dlouhodobou statistiku, kdy vidíme, že klientům vyřizujeme úvěry s průměrnou úsporou 0,67% úrokové sazby. Zažili jsme však mnoho hypoték, kdy naše řešení bylo levnější o 1,3% !!
Pro dobré nastavení hypoték neustále analyzuje hlavní finanční analytik i drobné změny v metodikách bankovních domů.
Permanentně školíme všechny manažerky financí na změny v nabídkách a postupech bankovních domů.
S největšími bankovními domy jsme uzavřeli dohody o lepších podmínkách hypoték klientům ES. Přinášíme bankám další mimořádné záruky za své klienty. Odměnou nám je nižší úrok, vstřícnější posuzování klientů bankou i lepší podmínky čerpání úvěru.
V případě hypotéky na 3.500.000,- Kč pak úspora 0,67% ušetří za 40 let částku 656.160,- Kč.

Prodlužování hypotéky
U hypotéky práce nikdy nekončí. Je důležité poskytovat klientům servis a konzultace i během splácení úvěru. V každé otočce úvěru nás čekají další vyjednávání s bankou o lepších podmínkách pro klienta. Jsou to jednání velmi náročná, která však šetří klientům další peníze v průběhu splácení úvěru.

Podpory státu

Pro ekonomicky správné řešení je nutné znát a umět využít všechny dostupné podpory státu.

Daňový odečet
Zásadní a dlouhodobou podporou je v Česku daňový odečet. Pokud je hypotékou řešeno bydlení, je možné zaplacené úroky odečíst od základu daně jako další odčitatelnou položku ( stejně jakou jsou například odčitatelnou položkou děti). Pro uplatnění této úspory není důležité, zdali platíte daně jako zaměstnanec či OSVČ. V obou případech Vás banka vybaví podkladem pro účtárnu. Podpora se projeví menší daní a tím větší částkou čistého příjmu. Jde o velmi efektivní formu podpory. Při hypotéce 3.500.000,- Kč činí celková úspora touto formou podpory za 40 let částku 389.194,- Kč.

Zelená úsporám
aktuálně 50.000,- Kč jednorázově
Česká republika také nárazově otevírá podporu úsporným řešením domu. Tento program se jmenuje Zelená úsporám. Podmínky programu se v jednotlivých letech mění. V minulosti jsme tak tento program využívali k dotaci 75.000,- Kč na pořízení tepelného čerpadla.
Pro letošní rok bude program nastaven k posílení izolace již stávajících domů. Plánujeme využití programu u domů stavěných mezi lety 1998 až 2005. U těchto domů připravíme klientům nabídku možného dalšího zateplení domu kde bychom využili tuto podporu státu.

Génius

Úžasnou a chytrou možností úspory je program ES Génius. V tomto programu využíváme podpory státu pro výrobu ekologické energie prostřednictvím fotovoltaických elektráren. Každému klientovi v programu Génius nainstalujeme elektrárnu na střechu. Z výnosu elektrárny financujeme úvěr na pořízení elektrárny. Zbývající částka 1.156,- Kč měsíčně je pak zisk klienta.
Za 40 let takto ušetříme částku 554.880,- Kč. Pokud dojde ke zvýšení cen elektrické energie, bude úspora ještě výrazně vyšší.

Energie

Nízkoenergetické domy
Základním kamenem ekonomicky správného řešení domu je celkové materiálové řešení. Proto v ES stavíme domy velmi silně tepelně izolované - nízkoenergetické - viz materiálová skladba.
Průměrné náklady na vytápění běžného domu 5+1 jsou 56.000,- Kč ročně v případě vytápění plynem, v případě vytápění elektřinou 74.000,- Kč.
Náklady na vytápění stejného domu v nízkoenergetickém provedení klesnou na 30.000,- Kč ročně při vytápění plynem a na 43.000,- Kč při vytápění elektřinou.
Za 40 let užívání domu ušetří nízkoenergetický dům částku 1.040.000,- Kč o proti novému běžnému domu v případě vytápění plynem. U přímotopného vytápění elektřinou bude rozdíl 1.240.000,- Kč.

Tepelná čerpadla a krbové sálavé systémy
Nahrazení vytápění plynem tepelným čerpadlem případně krbovým sálavým systémem snížíme náklady na vytápění klientům na čásku 18.000,- Kč ročně.
Použití tepelného čerpadla tak v horizontu 40 let ušetří dalších 480.000,- Kč. ( v porovnání s vytápěním plynem ).

Hromadný nákup energie
Inspirovali nás některé obce dražbami levnější energie pro své občany. Použili jsme stejný model. Oslovili vybrané alternativní dodavatele plynu a elektřiny. Nabídli jsme těmto velkou skupinu našich klientů a chtěli super cenu na plyn i elektřinu.
Byli jsme velmi překvapení, že plyn umíme takto nově koupit o 33% levněji a elektrickou energii pak s úsporou 15%.
U domu vytápěného plynem tak lze ušetřit částku 8.000,- Kč ročně. Za 40 let provozování předpokládáme úsporu 320.000,- Kč.
Každé dva roky budeme stejný model opakovat. Každé dva roky se pokusíme vyjednáváním a dražbou zajistit pro své klienty nejlevnější možnou cenu plynu a elektřiny.

Kuponová knížka

Využíváme síly ve velké skupině našich klientů. Oslovujeme významné výrobce a žádáme hromadné slevy pro skupinu našich klientů. Oslovili jsme například několik automobilek a licitovali výši slevy na nákupy nových vozů. Dostalo se nám tak pro Vás skvělé slevy 21% na nové Fordy. Stejně jsme pro Vás dojednali dalších 150 slev na dovolené, nábytek, krby, sauny a mnoho dalších užitečných prvků.
Někdy ty nejjednodušší nápady jsou také ty nejlepší. Budeme v tomto principu pokračovat. Každý rok do naší Kupónové knížky přivedeme další významné dodavatele. Prostřednictvím slev Vám takto chceme ušetřit 20.000,- Kč každý rok, 800.000,- Kč za 40 let.

Informace uvedené v tomto bulletinu jsou platné ke dni 25.6.2013.
Aktualizováno: 24.6.2013 zpět

http://uspora.ekonomickestavby.com/bulletin1306_41.cz/zakladni-skladba-uspor.htm
Tento článek je součástí pravidelného bulletinu společnosti Ekonomické stavby, který vydáváme ve spolupráci s odborníky. Pokud se vám článek líbil a chtěli byste pravidelně dostávat ucelené informace formou bulletinu, zaregistrujte se k odběru zde.